Cestujeme: Svetová metropola Londýn

Londýn, hlavné a zároveň najľudnatejšie mesto Anglicka a Veľkej Británie, je metropolou 21.storočia s históriou siahajúcou až do románskych čias. Centrum vytvára očarujúci parlament, ikonické hodiny Big Ben a Westminsterské opástvo, miesto korunovácií britských monarchov.  Priamo za riekou Temžou sa nachádza London Eye ponúkajúce panoramatické výhľady na celé centrum mesta.

Multilingualizmus

Londýn je považovaný za centrum sveta a zároveň v ňom nájdete celý svet. V tejto metropole máte možnosť počuť takmer 300 rôznych jazykov, čo spôsobil najmä prílev prisťahovalcov a utečencov z Európy, a na vlastnej koži zažiť rôznorodosť rôznych kultúr a komunít. Oficiálnym jazykom je samozrejme angličtina, no v početnom zastúpení tu nájdete aj bengálsky jazyk, turečtinu, hindčinu, pandžábštinu, arabčinu, gréčtinu, japončinu a čínštinu či ruštinu.

Jedným z dôkazov multikultúrnosti Londýna je napríklad aj populárna čínska štvrť China Town, v ktorej nájdete autentické reštaurácie, obchody a zároveň sa môžete zúčastniť rôznych podujatí, čím si vytvoríte ten správny obrázok  o čínskej kultúre, a to priamo v centre Londýna. Čínska štvrť vyzerá naozaj tak, ako by ste si ju predstavovali. Budovy a ulice sú vyzdobené čínskymi symbolmi ako sú draci či lampáše, názvy ulíc sú v angličtine no aj v mandarínskej čínštine, ulice sú plné fast-foodových čínskych jedál, no aj naozaj kvalitných reštaurácií ponúkajúcich tradičnú čínsku, kórejskú, malajzijskú či japonskú kuchyňu. Najväčším sviatkom sú samozrejme oslavy Čínskeho nového roka zhruba od polovice januára do februára sprevádzané slávnostnými sprievodmi s typickými loďkami, tancami a remeselnými stánkami.

Pocit pokoja uprostred metropoly

Napriek tomu, že Londýn je metropola ruchu, ľudí, mrakodrapov, ciest a všadeprítomného zhonu, ktorý sa po čase začne javiť ako veľmi dobre organizovaný chaos, nájdete v ňom aj miesta, kde ľudia oddychujú, čítajú knihy, rozprávajú sa, či športujú. Londýn patrí k mestám s nádhernými parkami, v ktorých sa konajú rôzne športové podujatia, divadlá pod holým nebom či koncerty. Azda najznámejším parkom je Hyde park rozprestierajúci sa v centre mesta. Nájdete tu viac ako 4000 stromov, jazero, lúky či záhrady plné ruží. St James´s Park je zase známy pelikánmi, ktoré v ňom žijú. Greenwich Park ponúka návštevníkom neskutočné výhľady na rieku Temžu a zároveň ním prechádza nultý poludník. V Londýne sa nachádza celkovo 8 parkov, ktoré pokrývajú plochu takmer 2000 hektárov.

Londýn je miestom, ktoré má naozaj čo ponúknuť. Zaujme svojou históriou, kombináciou alžbetínskej architektúry s modernou, multikultúrnymi mestskými štvrťami, trhmi s ovocím a zeleninou, nákupnými ulicami s obchodmi popredných značiek, prechádzkami popri Temži, oddychom v parkoch, či v neposlednom rade múzeami (ktoré sú mimochodom zadarmo). Spoznajte mesto, kde nájdete čiastočky celého sveta.

Informácie pochádzajú z článkov na weboch ProjectBritain, VisitLondon